وب سایت استاتیک در مقابل پویا ؛ هرآنچه باید بدانیم

اگر در نظر دارید که وب سایت خود را بسازید، انتخاب اینکه وبسایت شما ایستا باشد یا پویا، یکی از اولین تصمیمات مهمی است که باید بگیرید، زیرا این موضوع تعیین می کند که چگونه صفحات وب شما در مرورگرها ذخیره و به بازدیدکنندگان نمایش داده شود.
برای کمک به درک این تفاوت، بیایید معنای ایستا یا پویا بودن یک وب سایت را بررسی کنیم و مزایا و معایب هر رویکرد را مورد بحث قرار دهیم. در نهایت، نمونه‌هایی از وب‌سایت‌های پویا محبوب را به اشتراک می‌گذاریم تا درک بهتری از کارهایی که می‌توانند انجام دهند به شما ارائه دهیم.

وب سایت استاتیک چیست؟

یک وب سایت استاتیک از تعداد ثابتی از فایل های از پیش ساخته شده که در یک وب سرور ذخیره می شوند تشکیل شده است. این فایل‌ها به زبان‌های HTML، CSS و جاوا اسکریپت نوشته شده‌اند که به آن‌ها زبان‌های سمت کلاینت می‌گویند زیرا در مرورگر وب کاربر اجرا می‌شوند. هنگامی که کاربر صفحه ای را از سرور با URL درخواست می کند، سرور فایل HTML مشخص شده توسط URL و هر فایل CSS و/یا جاوا اسکریپت همراه آن را برمی گرداند.
در طول این تبادل، وب سرور فایل‌ها را قبل از ارسال به کاربر تغییر نمی‌دهد، بنابراین صفحه وب برای هرکسی که آن را درخواست می‌کند دقیقاً یکسان به نظر می‌رسد. محتوا “ایستا” است – تنها راه برای تغییر ظاهر وب سایت، تغییر دستی محتوای فایل ها است.
این بدان معنا نیست که وب سایت های ثابت نمی توانند تعاملی یا جذاب باشند. آنها همچنین می‌توانند پیوندها و دکمه‌های قابل کلیک، تصاویر و ویدیو، CTA، فرم‌ها، بارگیری‌های دیجیتالی و انیمیشن‌هایی داشته باشند که توسط CSS یا جاوا اسکریپت پشتیبانی می‌شوند. با مهارت کافی، حتی می توانید یک وب سایت ثابت داشته باشید تا زیبا به نظر برسد. اما، یک سایت ثابت همیشه برای همه یکسان به نظر می رسد.
نمونه‌های متداول وب‌سایت‌های ثابت شامل وب‌سایت‌های رزومه، وب‌سایت‌های نمونه کارها، وب‌سایت‌های بروشور، صفحات فرود و سایر سایت‌های اطلاعاتی یا خواندنی است. این وب سایت ها کوچک هستند (سه تا چهار صفحه یا کمتر)، از نظر محتوا محدود هستند و به محتوای شخصی یا به روز رسانی مکرر نیاز ندارند.

مزایای وب سایت استاتیک

بیشتر مزایای وب سایت های استاتیک از سادگی آنها ناشی می شود. سایت های استاتیک ساده ترین نوع سایت برای ساخت و نگهداری هستند. اگر می‌خواهید یک وب‌سایت ساده را سریع و ارزان راه‌اندازی کنید، سایت‌های استاتیک یک گزینه قوی هستند. با دانش HTML و CSS، می‌توانید بدون تلاش یا هزینه زیاد، یک کد مناسب کدنویسی کنید.
وب‌سایت‌های استاتیک نیز معمولاً سریع‌تر از وب‌سایت‌های پویا در سمت کاربر هستند. این به این دلیل است که صفحات در وب‌سایت‌های استاتیک قبلاً ساخته شده‌اند و به حداقل پردازش پشتیبان نیاز دارند. سرور فقط باید فایل های درخواستی را بازیابی و به بیننده تحویل دهد. وب‌سایت‌های استاتیک نیز به دلیل عدم تنوع در محتوا، به راحتی ذخیره می‌شوند. سرعت سایت، که عملکرد وب سایت نیز نامیده می شود، برای تجربه مثبت کاربر بسیار مهم است و همچنین بر رتبه بندی موتورهای جستجو تأثیر می گذارد.

معایب وب سایت استاتیک

همانطور که احتمالاً می توانید حدس بزنید، یک وب سایت ثابت در بسیاری از موارد بهترین گزینه نیست. مشهودترین مشکل آن مقیاس پذیری است. هر زمان که می خواهید محتوای سایت را به روز کنید، مانند تغییر هدر صفحات خود، باید فایل HTML آن را تغییر دهید. به علاوه، هر زمان که می خواهید صفحه جدیدی اضافه کنید، باید به صورت دستی یک فایل HTML جدید ایجاد کنید. برای وب سایت های بزرگ، این به سادگی عملی نیست.
یکی دیگر از معایب وب سایت های استاتیک عدم شخصی سازی است. اگر نمی توانید محتوا را برای بازدیدکنندگان تنظیم کنید، ممکن است فرصت ایجاد تجربه جذاب تری برای بازدیدکنندگان را از دست بدهید. مطمئناً، یک سایت ثابت می تواند اطلاعاتی در مورد کسب و کار شما نمایش دهد، اما اگر بتوانید اطلاعات مختلفی را بر اساس موقعیت مکانی به بازدیدکنندگان نشان دهید، چه؟ برای آن به یک سایت پویا نیاز دارید.
در نهایت، انواع زیادی از سایت ها وجود دارد که ساختن آنها به صورت ایستا امکان پذیر نیست. به عنوان مثال، وب‌سایت‌های تجارت الکترونیک معمولاً به کاربران اجازه می‌دهند محصولاتی را به سبد خرید خود اضافه کنند و بررسی کنند، عملکردهایی که نمی‌توانید با یک سایت ثابت انجام دهید. به این دلایل، اکثر وب سایت هایی که امروزه استفاده می کنید به صورت پویا ساخته می شوند. حالا، بیایید بررسی کنیم که این به چه معناست.

برای دیدن نمونه کار های طراحی وبسایت دیمچ کلیک کنید

وب سایت پویا چیست؟

بر خلاف یک وب سایت ثابت که محتوای یکسانی را به همه بازدیدکنندگان در قالب یکسان نمایش می دهد، یک وب سایت پویا اطلاعات متفاوتی را به بازدیدکنندگان مختلف ارائه می دهد. محتوایی که یک بازدیدکننده می بیند را می توان با عوامل مختلفی تعیین کرد، مانند موقعیت مکانی، زمان محلی، تنظیمات و ترجیحات، و/یا اقداماتی که در وب سایت انجام می شود (مثلاً عادات خرید)، که باعث می شود یک محتوای مناسب تر و تعاملی تر ایجاد شود.
برای دستیابی به انعطاف پذیری بیشتر در قسمت front end، وب سایت های پویا به پیچیدگی بیشتری در قسمت back end نیاز دارند. این وب سایت ها هر صفحه را به عنوان فایل HTML خود ذخیره نمی کنند. درعوض، وب سرورها صفحاتی را «در لحظه» می‌سازند – وقتی کاربر صفحه‌ای را درخواست می‌کند، سرور اطلاعات را از یک یا چند پایگاه داده می‌کشد و یک فایل HTML سفارشی برای مشتری می‌سازد. هنگامی که صفحه ساخته شد، فایل HTML به مرورگر کاربر ارسال می شود.
برای ساخت صفحات در قسمت back end ، وب سایت های پویا از زبان های برنامه نویسی سمت سرور مانند PHP، Python، Ruby یا جاوا اسکریپت سمت سرور، علاوه بر زبان های سمت سرویس گیرنده HTML)، CSS و جاوا اسکریپت) استفاده می کنند. بسته به مقدار داده ای که برای ساخت صفحه کشیده می شود، این فرآیند می تواند بسیار پیچیده شود. با این حال، کاربر هیچ یک از این فرآیندها را نمی بیند – آنها فقط صفحه وب بارگذاری شده در مرورگر را می بینند، مانند سایت های استاتیک.
این روزها، اکثر وب سایت هایی که استفاده می کنید حداقل از برخی روش های پویا استفاده می کنند. فروشگاه‌های آنلاین، سایت‌های رسانه‌های اجتماعی، سایت‌های عضویت، سایت‌های خبری، سایت‌های انتشاراتی، وبلاگ‌ها و برنامه‌های کاربردی وب تا حدی به محتوای پویا متکی هستند.
به عنوان مثال، یک سایت تجارت الکترونیک را در نظر بگیرید که صفحه اصلی آن محصولاتی را بر اساس آنچه فکر می‌کنند می‌خواهید بخرید توصیه می‌کند. این بدان معنی است که هر بازدید کننده صفحه اصلی کمی متفاوت را می بیند. البته، منطقی نیست که یک صفحه را برای هر شخص کدگذاری کنید و آن را در سرور ذخیره کنید. در عوض، کد سمت سرور برای تعیین محتوایی که باید ببینید، آن محتوا را از پایگاه‌های داده مختلف واکشی می‌کند و یک صفحه از آن می‌سازد، کار می‌کند.
موارد استفاده دیگر برای محتوای پویا شامل تغییر زبان صفحه بر اساس موقعیت مکانی یا تنظیمات کاربر، نمایش سفارشات قبلی کاربر از وب سایت شما پس از ورود به سیستم و ایجاد محتوای خاصی در سایت شما مطابق با وضعیت عضویت کاربر است.

مزایای وب سایت پویا

ما قبلاً مزیت اصلی وب‌سایت‌های پویا را لمس کرده‌ایم. آنها به شما امکان می‌دهند محتوای وب‌سایت خود را برای هر بازدیدکننده شخصی‌سازی کنید، که به معنای تجربه کاربر جذاب‌تر است که منجر به تبدیل مخاطب به مشتری و خرید بیشتر می‌شود.
فراتر از شخصی‌سازی، اسکریپت‌نویسی سمت سرور بسیار قدرتمند است و تعداد بی‌شماری از امکانات را برای عملکرد باز می‌کند. کد پویا به ما اجازه می دهد تا برنامه های کاربردی وب، نرم افزار SaaS و تجربیات غنی بسازیم که به سادگی با رویکرد ایستا امکان پذیر نیست.
همچنین به روز رسانی در سطح سایت در وب سایت های پویا بسیار آسان تر است. مدیران به جای به روز رسانی کد منبع برای هر فایل HTML، می توانند به سرعت و به راحتی تغییرات گسترده ای را در سایت خود ایجاد کنند. در وب سایت هایی که به طور مکرر محتوا و ظاهر را به روز می کنند تا با صنعت خود هماهنگ باشند، این یک ضرورت است.
در نهایت، وب سایت های پویا نسبت به وب سایت های ایستا مقیاس پذیرتر هستند، زیرا سرور تعداد ثابتی از صفحات را ذخیره نمی کند. در عوض، سرور در صورت نیاز صفحه ای را می سازد. با بازگشت به مثال سایت تجارت الکترونیک ما، بگوییم که می خواهید چندین محصول جدید را به سایت خود اضافه کنید. به جای ساخت صفحات جداگانه محصول در HTML، فقط باید اطلاعات محصول را در یک پایگاه داده ذخیره کنید. اسکریپت های سمت سرور می توانند این داده ها را برای ساخت صفحه محصول به طور خودکار بکشند.

معایب وب سایت پویا

از آنجایی که وب‌سایت‌های پویا پیچیده‌تر از وب‌سایت‌های استاتیک هستند، برای ایجاد از ابتدا به زمان، تلاش و دانش بسیار بیشتری نیاز دارند. اگر تخصص فنی برای ساخت و نگهداری یک وب سایت پویا ندارید، می توانید روی یک توسعه دهنده یا تیم توسعه سرمایه گذاری کنید.
از طرف دیگر، می‌توانید از یک سازنده وب‌سایت یا یک سیستم مدیریت محتوا (CMS) برای رسیدگی به جنبه‌های فنی کارها استفاده کنید، بنابراین می‌توانید تمرکز بیشتری روی محتوا و طراحی سایت خود داشته باشید. به عنوان مثال، وردپرس با ساخت صفحات خود به صورت پویا و با استفاده از زبان سمت سرور PHP کار می کند.
یکی دیگر از معایب استفاده از یک وب سایت پویا، کاهش بالقوه عملکرد است. وب سایت های پویا پردازش بیشتری را در قسمت پشتی انجام می دهند تا صفحات را به بازدیدکنندگان تحویل دهند، که می تواند بر زمان بارگذاری تأثیر بگذارد. راه هایی برای بهینه سازی سرعت سایت شما وجود دارد و نرم افزار ساخت وب سایت در این زمینه بهبود یافته است. با این حال، قطعاً سرعت چیزی است که باید هنگام مدیریت یک سایت پویا در نظر داشت، زیرا تأخیر در کسری از ثانیه می تواند باعث نرخ پرش بالاتر شود.
اکثر وب سایت هایی که امروزه استفاده می کنید احتمالاً پویا هستند. در پایان، به پنج نمونه محبوب از وب سایت های پویا نگاه می کنیم.

1 .Wayfair (وب سایت تجارت الکترونیک پویا)
هرکسی که از Wayfair استفاده می‌کند می‌داند که این شرکت تجربه خرید خود را به مشتریان اختصاص می‌دهد. وب‌سایت پویا به شما امکان می‌دهد تا محصولاتی را که بر اساس جستجو و خرید شما مرتبط‌تر هستند، مشاهده کنید.

2. توییتر (وب سایت رسانه های اجتماعی پویا)
با توجه به اینکه بیش از 300000 توییت در دقیقه منتشر می‌شود، نمی‌توانم به مورد بهتری به جز طراحی یک وب‌سایت داینامیک بیاندیشم. ساختار پویا توییتر اجازه می دهد تا رابط کاربری آن در زمان واقعی با توییت های جدید تغییر کند.

3. نتفلیکس (وب سایت سرگرمی پویا)
نتفلیکس توصیه های تلویزیونی و فیلم را بر اساس عادت های تماشای شما و سایر اطلاعاتی که در نمایه خود تنظیم کرده اید نمایش می دهد. این رابط پویا آن را به غول استریم تبدیل کرده است که تا امروز هم باقی مانده است.

برای دیدن نمونه کار های طراحی وبسایت دیمچ کلیک کنید

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *